niedziela, 27 maja 2018

Przysiad Głęboki >>>Cały artykuł>>>

Charakterystyka przysiadu:


Jest to z pewnością fundamentalny wzorzec ruchowy, który występuje nieustannie w ciągu dnia. Wykonując zarówno czynności dnia codziennego: wiązanie butów, podniesienie przedmiotu z podłoża, wstanie z krzesła, a są to tylko niektóre z nich.Przysiad występuje również w środowisku sportowym. Dla nas istotny jest wzorzec przysiadu jako naturalnego ruchu człowieka, a nie jako ćwiczenia. Przysiad stanowi warunki do zatrzymania się, przyśpieszenia, zmiany kierunku biegu i wiele więcej. Bardzo ważne jest wykonanie zdrowego przysiadu, który pozwoli nam generować maksymalną ilość mocy przy najbardziej optymalnym ruchu.


Prawidłowo wykonany przysiad informuje nas o symetryczności wykonania ruchu oraz prawidłowej mobilności kończyn dolnych jak i tułowia. Wszelkie nieprawidłowości będą wynikały z kompensacji ruchu, a te nie są wskazane. Do prawidłowego wykonania przysiadu potrzebny jest wysoki poziom mobilności oraz kontroli własnego ciała.


Ustawienie ciała:

Wewnętrzne krawędzie stóp ustawione pod barkami, stopy ustawione w płaszczyźnie strzałkowej ciała, symetrycznie bez skręcania. W rękach trzymany jest drążek, który opiera się na głowie, łokcie zgięte pod kątem 90 stopni. W dalszej kolejności badany stara się unieść drążek przez pełny wyprost w łokciach. Staraj się wykonać przysiad trzymając drążek maksymalnie nad głową, utrzymując klatkę wypchniętą maksymalnie do przodu. Pamiętaj, iż stopy i kolana powinny być ustawione osiowo.


Kryteria oceny przysiadu głębokiego: 3 punkty:
 

Tułów równolegle do podudzi.
Linia bioder poniżej linii kolan.
Kolana oraz stopy w
jednej osi.
Drążek nad stopami.
 
2 punkty:
 


Tułów równolegle 
do podudzi. 
Linia bioder poniżej 
linii kolan. Kolana oraz stopy w 
jednej osi. 
Drążek nad stopami.
Pięty na podstawie 
FMS.1 punkt:
 

Niespełnione kryteria oceny 2.

 Pamiętaj, iż ćwiczenia korekcyjne powinny być ułożone indywidualnie dla każdej osoby. Z pewnością pomoże Ci w tym wykwalifikowany ekspert oceny funkcjonalnej FMS.Przygotował: 

mgr Bytomski Rafał 
Trener przygotowania motorycznego i trener personalny – Wicemistrz Polski. Ekspert oceny FMS 
trenerslask@gmail.com 
513-574-526

https://web.facebook.com/trenerbytomski/

http://trenerbytomski.pl/

Więcej artykułów: zbilansowane odżywianie, aktywność fizyczna, atlas anatomiczny i wiele więcej na moim Blogu:


http://trener-bytomski.blogspot.com/