niedziela, 18 października 2015

Napoje sportowe
W poniższym artykule zastanowimy się nad tematyką nawadniania. Skupiając się na napojach sportowych. Zastanowimy się, jaki napój sportowy wybrać. Uwzględnimy rodzaje napojów sportowych oraz plusy i minusy ich przyjmowania. 

1. Typy napojów sportowych.


2. Napój hipotoniczny, izotoniczny, hipertoniczny


3. Czym właściwie jest osmolalność?


4. Elektrolity - czy są ważne?


5. Czym są polimery glukozy?


6. Czym są przyswajalne węglowodany?


7. Jak na wydolność wpływają napoje słodzone i soki?


8. Wody smakowe i wody sportowe


9. Napoje dietetyczne.


10. Napoje zawierające kofeinę


11 Alkohol.


12. Czy warto przyrządzić samemu napój sportowy?
1. Typy napojów sportowych.


Możemy wyróżnić dwa typy napojów sportowych: napoje uzupełniające płyny oraz napoje węglowodanowe (energetyczne). Główne zadanie napojów uzupełniających płyny jest wymienione w ich nazwie. Powinny one uzupełniać płyny szybciej niż woda. Dodatkowym zadaniem będzie dostarczenie organizmowi pewnej zawartości cukru: glukozy, sacharozy, fruktozy jak i polimerów glukozy (maltodekstryny). A więc w pewnym stopniu będą również utrzymywać stały poziom cukru w krwi. Napoje te mogą być hipotoniczne albo izotoniczne.
 
Druga grupa to napoje węglowodanowe (energetyczne) tutaj sytuacja jest odwrotna. Ich głównym celem jest dostarczenie energii w postaci węglowodanów w ilości większej niż napoje uzupełniające niedobór płynów. Wszystko to powinno się dziać przy równej albo niższej osmolalności, a więc podobnym albo szybszym wchłanianiu niż czysta woda. Węglowodany w takich płynach to głównie polimery glukozy (maltodekstryny). Pobocznym zadaniem napojów węglowodanowych jest uzupełnianie płynów. Zazwyczaj te napoje mają charakter izotoniczny, ale mogą być również hipotoniczne, gdy są w postaci proszków.2. Napoje hipotonicze, izotonicze, hipertoniczne.


Napój hipotoniczny (woda sportowa, napój z obniżoną zawartością kalorii). Posiada około 4 g węglowodanów na 100 ml płynu. Posiada niższą osmolalność niż płyny ustrojowe, a więc wchłania się szybciej niż woda. Poziom osmolalności determinuje kierunek przemieszczania się płynów. Niska osmolalność powoduje przemieszczanie się płynów z jelit do komórek i krwioobiegu.Napój izotoniczny posiada od 4 do 8 g węglowodanów na 100 ml płynu. Posiada podobną osmolalność jak płyny ustrojowe człowieka, a więc zawiera tyle samo węglowodanów i elektrolitów, a więc wchłania się tak szybko albo szybciej niż woda.

Napój hipertoniczny posiada więcej niż 8 g węglowodanów na 100 ml płynu. Zawiera więcej cząsteczek węglowodanów i elektrolitów na 100 ml płynów a więc więcej niż płyny ustrojowe. To świadczy o jego większym skoncentrowaniu, a więc większej osmolalności. Powoduje to, iż fizjologicznie woda będzie się przemieszczała z krwioobiegu i ścian jelit do samych jelit, aby rozcieńczyć płyn. 

3. Czym właściwie jest osmolalność?

Na początek trochę definicji. Osmolalność to ilość substancji osmotycznie czynnych zawarta w 100 mililitrach płynu. W organizmie człowieka ciśnienie płynów ustrojowych wynosi 275-295 mOsm/kg wody. Osmolalność przyjmowanych płynów będzie determinowała kierunek przemieszczania się płynów w naszym organizmie na zasadzie "wyrównania ciśnień". Jeśli osmolalność płynu jest niższa płyn będzie się przemieszczał z jelita do jego ścian i krwioobiegu. Jeśli osmolalność płynu jest wyższa woda będzie się przemieszczała z krwioobiegu do jelita, aby wyrównać ciśnienie przyjmowanego płynu.
4. Elektrolity - czy są ważne?


Elektrolity to sole mineralne rozpuszczone w płynach ustrojowych. Są to chlor, sód, potas, magnez. Pomagają one: regulować gospodarkę wodną organizmu, wpływają na przemieszczanie się wody w komórkach oraz ilość płynów w krwi.


Elektrolity nie mają bezpośredniego wpływu na wydolność. Teoretycznie najkorzystniejszy może być sód, który po wysiłku, a nie przed zwiększa pragnienie. Gdy ćwiczysz wzrasta stężenie sodu i objętość krwi. To zwiększa odczuwanie pragnienia. Jeśli pijesz wodę rozcieńczasz krew, a to zmniejsza odczuwanie pragnienia. Sód poprawia również smak napoju. Panowało przekonanie, że sód przyśpiesza absorpcję płynu z jelit. Obecnie badania to negują i pokazują, że większe znaczenie w tym aspekcie ma glukoza.  Potas również "przyciąga wodę". Jeśli jest go więcej w komórce będzie ona bardziej nawodniona. Co do pozostałych elektrolitów nie ma potwierdzenia, aby poprawiały wydolność.5. Czym są polimery glukozy?Polimery glukozy to łańcuchy zawierające między 4 - 20 cząstek glukozy. Dla porównania cukry proste zawierają 1 - 2 jednostki glukozy, a skrobia setki tysięcy jednostek glukozy. Powstają one z specjalnie gotowanej skrobi kukurydzianej. Związki takie przynoszą korzyści w postaci większej koncentracji węglowodanów na 100 ml płynów przy jednoczesnym zachowaniu niskiej osmolalności. A więc nawadniają szybciej niż woda i dostarczają sporo węglowodanów. Związki polimerów glukozy cechuje takie samo ciśnienie osmotyczne jak jedną jednostkę glukozy. W smaku są one zdecydowanie mniej słodsze niż cukier. Napoje sportowe z dodatkiem polimerów glukozy są bezsmakowe.
6. Czym są przyswajalne węglowodany?

Badania pokazują, iż dla jak najdłuższego utrzymania wysokiego poziomu wydolności fizycznej najwłaściwsze jest przyjmowanie wraz w płynem mieszaniny węglowodanów: glukozy, sacharozy i maltodekstryny. Taka mieszanka zwiększa przyswajanie węglowodanów i poprawia ich utlenianie podczas wysiłku. Mieszanka taka w ilości 90 g węglowodanów na godzinę będzie sprawdzać się lepiej niż 30 - 60 g węglowodanów na godzinę. Jeśli ćwiczysz intensywnie przez co najmniej parę godzin jest to optymalny wybór.7. Jak na wydolność wpływają napoje słodzone i soki?

Soki owocowe (11 - 13 g węglowodanów na 100 ml) i napoje słodzone (9 - 20 g węglowodanów na 100 ml) są hipertoniczne, a więc bardziej skoncentrowane, a przez to będą wchłaniać się wolniej. Wydają się więc gorszą alternatywą uzupełniania płynów podczas ćwiczeń, ponieważ będą musiały zostać rozcieńczone płynami ustrojowymi. Jeśli rozcieńczymy sok w równych proporcjach z wodą otrzymamy napój izotoniczny doskonały do uzupełniania wody i energii w trakcie ćwiczeń i po ćwiczeniach.8. Wody smakowe i wody sportowe


Zawartość cukru w takich płynach wynosi 2 %. Zawierają witaminy, minerały, sztuczne słodziki i aromaty. Duża zawartość sodu sprzyja ich zatrzymaniu w organizmie. Będą one również potęgować odczuwanie pragnienia. Dostarczają mało energii, a więc nie będą dobrze jej uzupełniać przy bardziej intensywnych wysiłkach trwających ponad godzinę. Ich walory smakowe mogą zwiększać przyjmowanie płynów. Warto się też zastanowić nad "sztucznością" ich składu oraz nad tym, iż jak się wydaje ich przyjmowanie nie daje więcej korzyści niż woda.

 

9. Napoje dietetyczne.


Zawierają sztuczne słodziki zamiast cukrów, mają niskie stężenie sodu. Pomagają uzupełnić energię. Co do uzupełniania płynów będą to robić z taką samą szybkością jak woda. Mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie lubisz smaku wody. Będą się sprawdzać przy niskiej i umiarkowanej intensywności fizycznej. Również tutaj pojawia się słowo "sztuczność"
10. Napoje zawierające kofeinę


Mechanizm działania kofeiny nie jest w pełni poznany. Korzyści z przyjmowania kofeiny występują prawie natychmiast po spożyciu. Badania pokazują, że ilość 1-3 mg/kg masy ciała zmniejsza odczuwanie zmęczenia i wydłuża czas kontynuowania wysiłku o wyższej intensywności fizycznej. Umiarkowane spożycie kofeiny (kawa, herbata, cola) w ilościach do 452mg dziennie nie zwiększa wydalania moczu i nie zaburza gospodarki wodno - elektrolitowej, a w świetle badań z pewnością wpłynie pozytywnie na wydolność. Dla osoby ważącej 70 kg umiarkowane spożycie kofeiny będzie wynosiło 210 miligramów, czyli dwie filiżanki kawy, lub dwie puszki napoju energetycznego. 


Kofeinę warto przyjmować przed rozpoczęciem ćwiczeń jak i w trakcie ich trwania. Jej wpływ na organizm u różnych osób może się różnić. Dlatego warto poeksperymentować z dawkami i częstotliwością przyjmowania. Dawki kofeiny powyżej 600 mg mogą powodować większą utratę płynów wraz z moczem, a więc częstsze wizyty w toalecie. Dawki takie nie będą również przynosiły większych korzyści niż przyjmowanie kofeiny z umiarem.

11. AlkoholSpożywania alkoholu w pierwszym momencie może wydawać się korzystne. Jednak jego przyjmowanie będzie pogarszało: koordynację, czas reakcji, ocenę sytuacji. Picie alkoholu będzie również: obniżało poziom cukru w krwi, zwiększało ryzyko wypadku czy urazu, zwiększało ilość wydalanego moczu, zmniejszało siłę, moc, szybkość i wytrzymałość. Nie należy jednak popadać z skrajności w skrajność. Gdy nie trenujesz warto pozwolić sobie na alkohol.Cztery jednostki dla mężczyzn i trzy da kobiet są uznawane, jako bezpieczne normy. Jedna jednostka alkoholu to 8 gramów (10 ml) czystego spirytusu. Odpowiednio jest to 250 mililitrów piwa, mały (125ml) kieliszek wina czy kieliszek wódki (25 mililitrów). Osoby, które w takich ilościach piją alkohol będą: rzadziej chorowały na serce, mają więcej "dobrego" cholesterol HDL, mają mniejszą lepkość pytek krwi, a to obniża ryzyko skrzepu krwi. Dla serca szczególnie korzystne będzie czerwone wino, które działa przeciwnowotworowo. Już dwa kieliszki dziennie znacznie obniżają ryzyko chorób serca. 12. Czy warto przyrządzić samemu napój sportowy?

Na początku warto sobie zadać pytanie czy naprawdę potrzebujemy napoju sportowego, jeśli dziennie pijemy mniej niż litr płynów to najprawdopodobniej wystarczy woda. Kupno napojów sportowych nie jest tanie. Również nie do końca mamy świadomość co tak naprawdę pijemy. Za zakupionymi napojami wydaje się przemawiać ich dostępność. Wybieramy się do sklepu, kupujemy i wychodzimy. Ostateczną decyzję odnoście tego czy lepiej przygotować napój sportowy samemu czy też nie każdy musi podjąć samodzielnie Racjonalne wydaje się przygotowanie napoju sportowego samemu. Poniżej przepisy.

Napój hipotoniczny: 250 ml soku owocowego, 750 ml wody, opcjonalnie 1/4 łyżeczki soli.

Napój izotoniczny: 500 ml soku owocowego, 500 ml wody, opcjonalnie 1/4 łyżeczki soli.

 


__________________________________________________________________________________________________________________

mgr  Rafał Bytomski
 _________________________________________________________________________________________________________________

ODWIEDŹ MOJE PROFILE