piątek, 18 września 2015

Jak przeciwdziałać odwodnieniu

W poniższym artykule zastanowimy się jak przeciwdziałać odwodnieniu. Zastanowimy się jaki płyn właściwie najlepiej wypić, kiedy powinniśmy uzupełniać braki płynów w organizmie oraz w jakich ilościach przyjmować płyny. Zweryfikujemy również pewne hipotezy związane z nawodnieniem.


Spis treści:1.Pragnienie - dlaczego je odczuwamy ?

2. Dlaczego się pocimy ?

3. Pot a ćwiczenia

4. Skutki odwodnienia.

5. Jak rozpoznać odwodnienie ?

6. Oddawanie potu, a spalanie tkanki tłuszczowej

7. Nawodnienie organizmu przed ćwiczeniami.

8. Nawodnienie organizmu podczas ćwiczeń

9. Nawodnienie organizmu po zakończeniu ćwiczeń.

10.Nawodnienie organizmu - kiedy pić ?

11. Nawodnienie organizmu - co pić ?

12. Podsumowanie1.Pragnienie - dlaczego je odczuwamy ?


W ciągu dnia jak i w zwiększonym stopniu podczas ćwiczeń człowiek traci wodę z organizmu wraz z potem. Wszelkie braki wody w organizmie są manifestowane przez ciało zwiększonym odczuwaniem pragnienia.  Nie uzupełnianie wody może powodować szereg następstw w postaci: spadku wydolności fizycznej i szybszego pojawienia się zmęczenia. To wszystko może przełożyć się na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
2. Dlaczego się pocimy ?


Pracujące mięśnie wytwarzają energię i ciepło. Niestety wytwarzanie energii przez mięśnie jest nie efektywne gdyż tylko 1/4 "paliwa" dla mięśni zostaje zamieniona w energię. Natomiast 3/4 spożytkowanej energii jest zamienione w ciepło. Ćwicząc odczuwasz podwyższenie temperatury ciała. Aby utrzymać bezpieczną temperaturę na poziomie 38-39 stopni ciepło musi zostać rozproszone. Dlatego też pocimy się. Woda z organizmu trafia na skórę, następnie paruje i tracisz ciepło. Wraz z litrem potu tracisz około 600 kilokalorii energii cieplnej. Oczywiście można również tracić ciepło przez konwekcje czy promieniowanie jednak te procesy utraty ciepła mają zdecydowanie mniejsze znaczenie.3. Pot a ćwiczenia


Podczas ćwiczeń możesz tracić w ciągu godziny litr potu. Przy bardziej niesprzyjających warunkach: intensywniejszy trening, wysoka temperatura otoczenia te wartości mogą sięgnąć dwóch litrów na godzinę. Niektóre osoby mogą pocić się bardziej od innych wykonując ten sam trening w tym samym miejscu i czasie. Wynika to z masy ciała (wagi i wzrostu). Osoby o "mniejszych rozmiarach" mniej się pocą, a więc kobiety będą się mniej pocić od mężczyzn. Również osoby z lepszą kondycją pocą się więcej z powodu lepiej działającej termoregulacji. Z kolei niektóre osoby mogą po prostu pocić się bardziej od innych.4. Skutki odwodnienia ?


Podczas pocenia się maleje objętość krwi, a temperatura ciała rośnie. To powoduje obciążenie działania układu krążenia, płuc i serca. Serce wówczas pracuje bardziej intensywnie.

Część badaczy potwierdza, iż 2 % utrata masy ciała pochodząca z wody będzie powodowała spadek maksymalnej wydolności tlenowej o 10 - 20 % przy wysiłkach trwających ponad 90 minut. Przy 4 % utracie masy ciała możesz doświadczyć wymiotów, nudności i biegunki. Przy 5% utracie masy ciała wydolność tlenowa spada o około 30%, a przy 8% utracie masy ciała dochodzą trudności w oddychaniu, ogólne osłabienie i dezorientacja. Większe procentowo odwodnienie niesie poważne konsekwencje dla zdrowia. Z powyższego wynika, iż wraz z spadkiem masy ciała będziemy odczuwać coraz poważniejsze konsekwencje.

Druga grupa badaczy sugeruje natomiast, że odwodnienie na poziomie 3 - 4 % utraty masy ciała może być dobrze tolerowana przez najlepszych sportowców. Badacze sugerują, iż wręcz niewielkie odwodnienie jest wskazane i będzie poprawiało wyniki w powodu obniżania kosztów energetycznych wysiłku. Można powiedzieć, że takie odwodnienie to typowa adaptacja to warunków środowiska, która pozwala zachować wodę.

Część z was zadaje sobie pytanie czy w trakcie trwania ćwiczeń można zmniejszyć utratę płynów z organizmu. Z fizjologicznego punktu widzenia pocenie się jest nie odłącznym procesem. Jest to pożądany efekt regulowania temperatury ciała. Dlatego więc wskazane będzie abyś po prostu uzupełniał płyny.

5.Jak rozpoznać odwodnienie ?


Ćwicząc możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, iż jesteśmy odwodnieni. Kończąc trening z poprzedniego dnia i przystępując do kolejnych ćwiczeń dnia następnego stopień odwodnienia będzie się nawarstwiać. Poziom odwodnienia możemy sprawdzić uwzględniając kolor wydalanego moczu. W warunkach optymalnych powinien być bladożółty, słomkowy. Natomiast jeśli mocz jest  koloru ciemnożółtego to jest zbyt skoncentrowany, a to świadczy o odwodnieniu.6.Oddawanie potu a spalanie tkanki tłuszczowej


Ćwicząc istotne jest stosowanie odpowiednich ubrań. Jeśli ćwiczymy w ubraniach utrudniających oddawanie potu np. z dodatkiem tworzyw sztucznych będzie to uniemożliwiało poprawne oddawanie potu, a więc oddawanie ciepła. Stosowanie takich ubrań będzie nasilało efekt pocenia się, a to będzie prowadziło do konsekwencji. Z tego powodu szybciej pojawi się zmęczenie oraz spadnie wydolność fizyczna. Stosowanie takich ubrań pod kątem spalania tkanki tłuszczowej nie jest groźne. Jednakże takie postępowanie nie ma żadnego związku z pozbyciem się zbędnych kilogramów w postaci tłuszczu. Utracona waga to po prostu płyny, które i tak będzie trzeba później uzupełnić. Pozornie takie ćwiczenia mogą wydawać się trudniejsze poprzez zwiększone wydzielanie potu. Jednakże nie ma to wpływu na szybkość rozpadu tkanki tłuszczowej.7. Nawodnienie organizmu przed ćwiczeniami


Jeśli zaczniesz trening w stanie odwodnienia twoje wyniki mogą być gorsze. W pewnych badaniach wykazano, iż czas reakcji zawodników spadł o 6 - 7% przy 2% odwodnieniu. Natomiast u osób nawodnionych nie odnotowało takiego spadku. Przez treningiem powinieneś odpowiednio dużo wypić. Najprościej ocenić to za pomocą koloru moczu. Powinien być jasnożółty a nie ciemny. W liczbach można powiedzieć, iż badacze sugerują wolne wypicie płynów na 4 godziny przed ćwiczeniami w ilość 5-7 ml płynu na kg masy ciała. Dla osoby ważącej 80 kg to odpowiednio od 400 do 560 ml płynu. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie wydalisz takiej ilości płynu lub jeśli mocz jest koloru ciemnego powinieneś nadal pić. Jednak, gdy odnotujesz zmianę masy ciała na plus nie zmuszaj się do picia.
8. Nawodnienie organizmu podczas ćwiczeń


Podczas ćwiczeń mała utrata masy ciała na poziomie do 2% nie powinna mieć żadnego wpływu na twoje osiągane wyniki. Przekroczenie poziomu 2% spadku masy ciała może mieć jednak niekorzystny wpływ na osiągane wyniki. Dla osoby ważącej 75 kg to 1.5 kg. W chłodniejszy dzień odwodnienie większe niż 2 % masy ciała może być lepiej tolerowane. Warto samemu ustalić ile tracisz płynów podczas ćwiczeń. Zważ się przed treningiem, a później po treningu. Postaraj się pić tyle, aby spadek nie był większy niż 2% masy ciała.
9. Nawodnienie organizmu po zakończeniu ćwiczeń


Po zakończonych ćwiczeniach, jeśli nie ma potrzeby szybkiej regeneracji na kolejny wysiłek do nawodnienia wystarczy woda, napój bezalkoholowy czy też posiłek. Staraj się zasugerować masą swojego ciała i na każdy utracony kilogram wypij 1,2 - 1,5 litra płynów. Płyny przyjmuj w odstępach czasu. Na początku wypij tyle, aby czuć się dobrze a później w przerwach. Nie wypijaj płynów na raz to zwiększy ilość oddawania moczu oraz ryzyko zbyt niskiego poziomu sody w krwi. Gdy utrata płynów wynosi 5% masy ciała warto zastanowić się nad napojami sportowymi. Z pragnieniem związany jest sód. Woda rozcieńcza krew oraz ilość sodu w krwi to powoduje zmniejszenie pragnienia i zwiększa produkcję moczu. Efekt jest taki, że przestajesz pić zanim rzeczywiście nawodnisz organizm.


10.Nawodnienie organizmu - kiedy pić ?


Wszystko sprowadza się do zasady "czujesz pragnienie to pij". Badania potwierdzają, że picie według własnego uznania przynosi dobre rezultaty i sprawdza się lepiej niż picie zdecydowanie rzadziej lub częściej niż sugeruje pragnienie. A więc staraj się nie zmuszać do picia. Dzięki nawadnianiu staraj się utrzymywać właściwą masę ciała.

Wskazane są napoje chłodne o temperaturze (15-22 stopni). W świetle badań sportowcy wypijają więcej napojów słodzonych, rozcieńczonych soków niż wody. Tłumaczy się to tym, iż wypijesz więcej z butelki, gdy łatwiej się z niej korzysta i gdy napój jest smaczniejszy. Podczas ćwiczeń, jeśli to możliwe staraj się, aby butelka z płynem była łatwo dostępna dzięki temu łatwiej z niej skorzystasz
11. Nawodnienie organizmu - co pić ?


Woda

Przy ćwiczeniach mało intensywnych: marsz, spokojny trucht, wolne pływanie trwających maksymalnie godzinę do odpowiedniego nawodnienia wystarczy zwykła woda. 


Napój sportowy


Przy ćwiczeniach znacznie intensywniejszych trwających do godziny lepsze korzyści przyniesie nam picie napoju zawierającego 8 g cukru na 100 ml: tenis, squash, szybsze bieganie, trening siłowy. 

Jeśli mowa o wysiłkach bardzo intensywnych trwających ponad godzinę należy zwrócić uwagę na nawodnienie oraz uzupełnianie paliwa dla mięśni. Sugerowane jest wypijanie płynu w myśl zasady "czujesz pragnienie to pij" oraz przyjmowaniu 30 - 60 g węglowodanów na godzinę. Chodzi tutaj o utrzymanie stałego poziomu cukru w krwi oraz o jak najwolniejsze uszczuplenie zapasów glikogenu. 

Gdy mowa o ćwiczeniach trwających ponad trzy godziny powinniśmy przyjmować płyny wraz z ilością 90 g węglowodanów na godzinę. Badacze mówią o przyjmowaniu glukozy + fruktozy lub maltodekstryny + fruktozy w stosunku 2:1. Taka mieszanka jest najlepiej przyswajalna przez pracujące mięśnie, dodatkowo poprawia wchłanianie wody. Istnieją również napoje oparte na polimerach glukozy, które mogą się sprawdzić, np. w chłodne dni ćwicząc intensywnie, gdy mniej się pocisz. Napoje takie nawadniają oraz dostarczają sporą ilość energii dla mięśni. Jednak nie jest potwierdzone, aby polimery glukozy sprawdzały się lepiej od innych napojów sportowych.


Mleko


Badania sugerują również rozważenie picia odtłuszczonego mleka które poprawia efekty nawodnienia. Również spożycie napojów, które zawierają węglowodany i niewielką ilość białka poprawia efekt nawodnienia. Badania wskazały lepsze zachowanie płynów po wysiłku pijąc napoje węglowodanowo - białkowe.


W codziennych czynnościach pij według uznania tzn, gdy odczuwasz pragnienie oraz obserwuj swoje ciało. Zaleca się dziennie wypijać 1,5 - 2 litry wody, ale nie musimy trzymać się sztywno tych reguły.W kolejnym artykule rozwiniemy tematykę napojów sportowych. Wyszczególnimy rodzaje napojów sportowych oraz zastanowimy się szczegółowo nad ich charakterystyką.__________________________________________________________________________________________________________________

mgr  Rafał Bytomski
Kamil Spalik
_______________________________________________________________________________________________________________

ODWIEDŹ MOJE PROFILE