piątek, 2 stycznia 2015

Funkcjonalność ćwiczeń


Trening funkcjonalny to rodzaj intensywnych ćwiczeń, którym celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni zarówno tych
powierzchownych, jak i głębokich. Funkcjonalność pewnych ćwiczeń polega na tym, iż imitują one ruchy wykonywane w naszym codziennym życiu.
Ćwiczenia funkcjonalne poprawiają wydolność układu krążenia i pracę serca, wpływają pozytywnie na koordynację ruchową, lepszą stabilność oraz równowagę i gibkość. Dzięki dużej intensywności wykonywanych ćwiczeń i stosowaniu małych przerw między powtórzeniami i seriami, trening zwiększa gęstość mięśni. Poprawia również nasz gorset mięśniowy(mięśnie utrzymujące kręgosłup), co przekłada się na lepsze zaangażowanie mięśni pleców i brzucha, które stabilizują kręgosłup. Dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy lepiej zabezpieczeni przed kontuzjami, bardziej wydajni i efektywniejsi w codziennych czynnościach. Warto również wspomnieć, iż ćwiczenia funkcjonalne przyczynią się do zwiększenia siły podczas wykonywania ruchów złożonych oraz wpływają na mniejsze zużycie mięśni i stawówUginanie czy też prostowanie przedramion z hantlami nie przełoży się na życie codzienne. Ale już na przykład przysiad połączony ze zgięciem ramion i zbliżeniu ich do ust, pomoże nam podczas ubierania się czy też jedzenia.

Wszelkie ćwiczenia takie jak przysiady połączone ze skłonami, skrętami tułowia, wyskokami, poprawią jakość wykonywania naszych przysiadów i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Innym przykładem mogą być ćwiczenia zbliżone do podnoszenia przedmiotów nad głowę na przykład ćwiczenia z piłką lekarską.
Dzięki takiemu rodzajowi treningu nie zwiększymy znacząco masy mięśniowej. Dla zwiększenia przekroju samego mięśnia i zwiększenia jego wielkości, bardziej wskazany jest trening izolowany, który jest przeciwieństwem treningu funkcjonalnego. Trening izolowany wykonujemy na przyrządach i maszynach do ćwiczeń, ma on na celu jak najlepszą izolację mięśnia i zwiększenie tempa jego przyrostu


Podsumowując, ćwiczenia izolowane lepiej wpływają na rozrost poszczególnych mięśni (mobilizatorów) i to głównie mięśni czynnie biorących udział w ruchu, ale nie stabilizatorów i mięśni głębokich, które są naszym szkieletem bezpieczeństwa przed kontuzjami czy uszkodzeniami kręgosłupa. Natomiast ćwiczenia funkcjonalne lepiej aktywują do pracy nasz gorset bezpieczeństwa i lepiej angażują całe grupy mięśniowe, ale mają mniejszy wpływ na przyrost mięśni. 


 
Warto jest stosować w swoich codziennych treningach zarówno ćwiczenia izolowane jak i funkcjonalne, które będą miały pozytywny wpływ zarówno na nasz wygląd jak i funkcjonalność w życiu codziennym.

 Zdjęcia wykorzystane z www.foter.com 

__________________________________________________________________________________________________________________

mgr  Rafał Bytomski
 _________________________________________________________________________________________________________________

ODWIEDŹ MOJE PROFILE