sobota, 8 listopada 2014

Zapasy

Jest to dyscyplina sportowa, która polega na zmaganiu się dwóch zawodników z których jeden jest w trykocie zapaśniczym niebieskim a drugi w czerwonym. Zapasy są skoncentrowane na walce wręcz przez stosowanie określonych chwytów. Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki lub przez przewagę punktową. Zapasy są sportem ogólnorozwojowym i dają bardzo dobre przygotowanie sprawnościowe do uprawiania innych dyscyplin sportowych. Początki tej pięknej dyscypliny sportowej sięgają starożytności.

Zapasy można podzielić na styl klasyczny oraz na styl wolny. W stylu klasycznym zabronione jest chwytanie przeciwnika poniżej linii bioder oraz nóg podczas wykonywania akcji. W stylu klasycznym Polska miała swoich wyśmienitych zawodników. Jednym z nich jest Mistrz Świata i Europy oraz wicemistrz olimpijski Andrzej Supron. 

Ja z Panem Andrzejem Supronem i Markiem Garmulewiczem

W stylu wolnym dozwolone jest aktywne używanie nóg, chwytanie przeciwnika za nogi, podstawianie nóg. Lista polskich osiągnięć w tym stylu jest również długa.
W ostatnich latach cenne osiągnięcia odnotował Marek Garmulewicz, który jako pierwszy polski zawodnik w stylu wolnym sięgnął po tytuł Mistrza Europy trzykrotnie. Jest również Wicemistrzem Świata. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney był 4, Atlanta 5. Marek Garmulewicz jest obecnie prezesem klubu ZKS Slavia Ruda Śląska.