niedziela, 14 grudnia 2014

Co to jest Metabolizm

 Zanim zaczniemy poruszać tematy stricte związane z odżywianiem i dietą, musimy wyjaśnić kilka podstawowych definicji związanych z przemianą materii. Od tego bowiem wszystko się zaczyna.


Metabolizm – inaczej przemiana materii – to ogół wszystkich procesów biochemicznych i przemian energii jakie zachodzą w organizmie. Brzmi skomplikowanie? W istocie rzeczy chodzi o budowanie i rozkład oraz tworzenie i zużywanie energii. 


Na metabolizm składają się dwa procesy, są to anabolizm i katabolizm.


Anabolizm to procesy tworzenia i budowania związków bardziej złożonych z prostych. Aby procesy anaboliczne zaszły musi być dostarczona energia. Wyobraźcie sobie budowanie muru, a następnie domu z pojedynczych cegieł, tutaj też trzeba dostarczenia energii pod postacią pracy murarzy, samo się przecież nie zrobi – to właśnie jest anabolizm. W naszym organizmie tak właśnie budowane są tkanki, narządy. Przykładem może być synteza białka ustrojowego, a następnie mięśni z pojedynczych aminokwasów dostarczonych z pożywieniem. Drugą składową metabolizmu jest katabolizm, czyli procesy rozkładu związków złożonych na proste. To tak jakby wyburzać postawiony dom – dzięki takiemu wyburzaniu uzyskamy pojedyncze cegły, które możemy zużyć do budowy innych domów. Katabolizm przebiega z uwalnianiem energii. Przykładem katabolizmu jest rozkład białka dostarczonego z pożywieniem na poszczególne aminokwasy, z których w procesach anabolicznych zostanie zbudowane białko ustrojowe do budowy między innymi mięśni. 


W naszym pożywieniu znajdują się trzy podstawowe makroskładniki, które dostarczają nam energii, są to białka, tłuszcze i węglowodany. Oczywiście poza dostarczeniem energii spełniają tez inne ważne funkcje, ale o tym przeczytacie w kolejnych artykułach. Węglowodany rozpadają się na cukry proste takie jak na przykład glukoza, fruktoza; tłuszcze rozkładane są na pojedyncze kwasy tłuszczowe i glicerol, a białka na aminokwasy. I to właśnie między innymi jest katabolizm. Te pojedyncze cząsteczki zostaną wykorzystane przez organizm do budowania innych struktur w procesach anabolicznych. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy: jemy po to by dostarczyć energii do utrzymania wszystkich procesów zachodzących w organizmie i produktów do budowy naszego ciała.Ile musimy dostarczyć tej energii?


O tym ile nasz organizm potrzebuje energii mówi nam całkowita przemiana materii, czyli suma wszystkich wydatków energetycznych jakie zachodzą w naszym organizmie. Na całkowitą przemianę materii składa się podstawowa przemiana materii oraz ponadpodstawowa przemiana materii czyli cała aktywność fizyczna związana z pracą fizyczną i umysłową, trawieniem i przyswajaniem pokarmów,  sportem, chodzeniem, zajęciami domowymi itp. Tematykę PPM i CPM oraz obliczania swojego zapotrzebowania energetycznego rozwiniemy w kolejnym artykule.
Zdjęcia wykorzystane z www.foter.com 
__________________________________________________________________________________________________________________

mgr  Rafał Bytomski
mgr Anna Spalik-Bytomska
 _________________________________________________________________________________________________________________

ODWIEDŹ MOJE PROFILE