sobota, 29 listopada 2014

Aktywność fizyczna i dieta


Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako stan pełnego dobrostanu fizycznego psychicznego oraz
społecznego, a nie tylko brak choroby, czy niepełnosprawności. Co wpływa na zdrowie? Uznaje się, że najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie jest styl życia, w dalszej kolejności środowisko fizyczne, uwarunkowania genetyczne oraz opieka zdrowotna.  Najistotniejsze składowe stylu życia to racjonalna, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. 


W powszechnej opinii dieta jest rozumiana jako pewnego rodzaju rozpiska dotycząca tego co i w jakich ilościach trzeba jeść, by schudnąć. Przy okazji ma bardzo negatywny wydźwięk, jednoznacznie źle się kojarzy – każdy bowiem na dźwięk słowa dieta wyobraża sobie masę wyrzeczeń. Tymczasem dieta oznacza zwyczajowy sposób odżywiania się w danym społeczeństwie i kulturze. Odnoszenie słowa „dieta” tylko do diet odchudzających jest nieprawidłowe. 

Drugim elementem składowym naszego stylu życia jest aktywność fizyczna. Definiujemy ją jako pracę mięśni szkieletowych ponad ich spoczynkową pracę. Aktywność fizyczna jest czynnikiem, który ma ogromy wpływ na zdrowie. To czy i jak bardzo jesteśmy aktywni będzie miało odbicie w przyszłości w funkcjonowaniu organizmu i zapadalności na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia itd. Mówiąc wprost – siedzący tryb życia prowadzi do wielu chorób.Aktywność fizyczna musi być realizowana świadomie i być poparta troską o ciało. Istotna jest przy tym umiejętność organizowania i spędzania czasu z pożytkiem dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Rekreacja fizyczna służy wypoczynkowi, regeneracji organizmu, ma być dla nas sposobem na spędzanie wolnego czasu i dawać nam przyjemność. Aktywność fizyczna większości ludzi przybiera właśnie postać rekreacji fizycznej.Wpływ aktywności fizycznej i diety na zdrowie i funkcjonowanie organizmu jest niezwykle rozległy.  Zapraszam do śledzenia mojego bloga, gdzie będą pojawiały się szczegółowe artykuły o tej tematyce.

Zdjęcia wykorzystane z www.foter.com __________________________________________________________________________________________________________________

mgr  Rafał Bytomski
mgr Anna Spalik-Bytomska
 _________________________________________________________________________________________________________________

ODWIEDŹ MOJE PROFILE