wtorek, 7 lipca 2015

Wstęp do kalisteniki i Street Workout
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie, jako stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego oraz społecznego, a nie tylko brak choroby, czy niepełnosprawności. Co wpływa na zdrowie? Uznaje się, że najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie jest styl życia, w dalszej kolejności środowisko fizyczne, uwarunkowania genetyczne oraz opieka zdrowotna. Najistotniejsze składowe stylu życia to racjonalna, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna powinna uwzględniać pewne istotne elementy. Chcąc zachować jak najdłużej zdrowie, trening powinien zawierać ćwiczenia siłowe (trening anaerobowy), ćwiczenia tlenowe (trening aerobowy) oraz ćwiczenia funkcjonalne.


Trening siłowy zadba o siłę oraz o umięśnienie, ale w mniejszym stopniu będzie się przyczyniał do spalania tkanki tłuszczowej. Będzie on również angażował mięśnie czynnie biorące udział w ruchu tzw. mobilizatory. Jednak nie zapewni on dostatecznej ochrony dla układu kostnego, głównie kręgosłupa. Takie ćwiczenia głównie angażują mięśnie powierzchowne, a w mniejszym stopniu mięśnie głębokie stanowiące gorset mięśniowy, czyli mięśnie stabilizujące i utrzymujące równowagę ciała tzw. stabilizatory.Ćwiczenia tlenowe pomogą spalić tkankę tłuszczową, poprawią również wydolność układu krwionośnego, ale nie przyczynią się do zwiększenia muskulatury i rozwoju siły.
 

Z kolei trening funkcjonalny ma przyczynić się sprawności fizycznej w codziennym życiu oraz ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Wpływa on na lepszą pracę gorsetu mięśniowego, zabezpiecza kręgosłup i poprawia pracę stabilizatorów. Nie wpływa znacząco na poprawę siły oraz muskulatury. Nie przyczyni się również do spalania tkanki tłuszczowej.


Z powyższych trzech składowych aktywności fizycznej można zauważyć pewną prawidłowość, a mianowicie to, iż jedno ćwiczenie funkcjonuje niekompletnie bez pozostałych dwóch. Można stwierdzić, iż optymalnym jest połączenie ćwiczeń siłowych, ćwiczeń tlenowych oraz ćwiczeń funkcjonalnych. Takie połączenie sprzyja wszechstronnemu rozwojowi całego ciała. 


Modnymi ostatnio formami aktywności fizycznej są kalenistyka i street workout. Przyjrzyjmy się im dokładniej.


Kalenistyka są to ćwiczenia wykonywane z ciężarem swojego własnego ciała. Street workout natomiast są to ćwiczenia wykorzystujące elementy zabudowy miejskiej z ciężarem swojego własnego ciała, a więc w oparciu o kalenistyke. Można więc powiedzieć, iż street workout niejako obejmuje swoim zakresem kalenistyke. Te rozróżnienie jest bardzo umowne.Kalenistyka i street workout są połączeniem ćwiczeń siłowych oraz treningu funkcjonalnego. Te formy aktywności fizycznej wpływają na rozrost masy mięśniowej oraz przyczynią się do zabezpieczenia układu kostnego poprzez angażowanie do pracy zarówno mobilizatorów jak i stabilizatorów. 

Kalenistyka i street workout są formami aktywności fizycznej, które w połączeniu z treningiem tlenowym wpływają w dużym stopniu na wszechstronny rozwój fizyczny. Do atutów tych form aktywności należą: widowiskowość wykonywanych ćwiczeń oraz rozwój wielu umiejętności motorycznych jednocześnie jak: siła, moc, szybkość, wytrzymałość siłowa, gibkość. Dodatkowym atutem jest również trening na świeżym powietrzu. Każda forma aktywności fizycznej uprawiana w sposób systematyczny i racjonalny  ma dobroczynny wpływ na ciało i charakter. Wyobraźmy sobie słupki na wieży stereo jedne są wyżej inne niżej. To samo jest z formami aktywności fizycznej. Nigdy nie jest tak, że wszystkie słupki są w najwyższym położeniu. Jedne są wyżej, inne niżej. Jedne będą bardziej akcentować rozwój siły a w mniejszym stopniu spalanie tkanki tłuszczowej, inne ćwiczenia z kolei odwrotnie, ale nigdy nie ma tak, że pewna forma aktywności fizycznej wpływa w najwyższym stopniu na wszystkie składowe. Podsumowując, kalenistyka i street workout w połączeniu z innymi formami aktywności fizycznej mogą być świetną formą spędzania czasu wolnego.  Uprawianie tych form aktywności fizycznej przełoży się na zdrowie oraz sprawność fizyczną w codziennym życiu.


     
Zapraszam również do obserwowania postów pojawiających się na stronie Centrum Sportowca gdzie również będą pojawiać się artykuły rozwijające tematykę kalenistyki i street workout. W kolejnych artykułach będziemy rozwijać powyższą tematykę.

mgr  Rafał Bytomski